👤

Un Corp se musca rectiliniu so uniform cu viteza v=60km/h timp de 20 min calculati:

a) didtanta parcursa de Corp
b) forts de tractiune a motorului stiind ca masina are o putere de 100 Cai putere
c) lucrul mecanica efectuat de forta de tractiune


Răspuns :

Răspuns:

a) =20km/h b) = 73650 Cai putere

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari