Răspuns :
1 kg fructe= 16,50:3 = 5,50 lei
5 kg fructe= 5,50•5 = 27,50 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3kg=16.50 lei
5kg=x
x= 5x16.50:3
x=82.50:3
x=27.50 lei va plati pentru 5 kg de fructe
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!