👤

O persoană cumpără trei kg de fructe și plătește 16,50de lei.
Cât va plăti pe 5 kg de fructe de aceeași calitate


Răspuns :

1 kg fructe= 16,50:3 = 5,50 lei

5 kg fructe= 5,50•5 = 27,50 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3kg=16.50 lei

5kg=x

x= 5x16.50:3

x=82.50:3

x=27.50 lei va plati pentru 5 kg de fructe

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari