👤

calculati cantitatea(C2H6) de metan care prin ardere produce caldura necesara incalzirii a 2kg de apa cu 60 grade celsius, Caldura de combustie a etanului este 1559kj/mol.

Răspuns :

Răspuns:

Q=mcΔt

Q= 2Kgx4,18kj/kgKelvinx60Kelvin=501,6kj

1mol etan..........1559kj

x..........................501,6kj

x=0,32mol etan

Explicație: