Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 prajituri .............2 sucuri .................16 lei (x 3)
5 prajituri .............3 sucuri .................26 lei (x 2)
________
9 prajituri ..............6 sucuri .................48 lei
10 prajituri ............6 sucuri .................52 lei
__________
1 prajitura costa 52 - 48 = 4 lei
2 sucuri costa 16 - 3 x 4 = 16 - 12 = 4 lei
1 suc costa 4 : 2 = 2 lei
1 prajitura si un suc costa 4 + 2 = 6 lei
pentru 20 elevi costul este 20 x 6 = 120 lei, deci 100 de lei nu ajung.
Am notat prăjiturile cu ,,p", iar sucurile cu ,,s". Rezolvarea problemei se află în atașament.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!