Răspuns :
3 b ...... 10 f ..... 515 ron
3 b ...... 4 f ....... 287 ron
___________________
10-4=6 fuste ( in plus )
515-287=228 lei
228:6=38 lei ( costă o fustă )
38×10=380 lei ( costă 10 fuste )
515-380=135 lei ( costă 3 bluze )
135:3=45 lei ( costă o bluză )
Răspuns:
38,43
Explicație pas cu pas:
3b.........10f.........515 lei
3b.........4f............287lei
6f.........228lei
228lei÷6f=38 o fustă
287lei-38×4f=135 costă3 blauze
135lei÷3=43lei obluză
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!