Răspuns :
Răspuns:
1m=1p-2 2m+2p=16 lei
2p-4+2p=16 4p =16+4=20
4p=20 => p= 20:4 = 5 1 kg pere= 5 lei
m=5-2=3 lei 1 kg mere= 3 lei
Verif : 2x3+2x5=6+10= 16 lei
Explicație pas cu pas:
- Explicație pas cu pas:
16:2=8lei costa 1 kg mere și 1 kg pere
(8-2):2=3 lei costa 1 kg mere
3+2=5 lei costa 1 kg pere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!