👤

2. Pentru 16 kg de cirese s-au plătit 92 de lei. Câte kilograme de cirese se
pot cumpăra cu 132,25 de lei?
3. Andrei a cumpărat 10 caiete, unele cu 2,50 lei bucata, altele cu 4.30 lei
bucata. Cate caiete de fiecare tip a cumpărat Andrei dacă a platit 32.20 lei!​


Răspuns :

Răspuns:

2. 16 kg....................92 lei

    xkg.......................132.25lei

x=132.25*16/92

x=23 kg cirese

3. 2.5x+4.3y=32.20

x+y=10

x=10-y

25 - 2.5y +4.3y =32.20

1.8y=32.20-25

1.8y=7.2

y=7.2/1.8

y=4

x=10-y=10-4=6

6 caiete cu 2,50 lei bucata

4 caiete cu 4.30 lei bucata

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari