Răspuns :
Răspuns: ρ = 19 979,6875 kg / m³
Explicație:
stim sau presupunem ca stim ..
un cub [ sper ca e cub...] cu latura de 8 cm este agatat de un resort .
Resortul are constanta de elasticitate k = 1000 N/m
resortul se alungeste cu Δl = 10 cm = 0,1 metri
g = 9,8 N/kg
se cere densitatea corpului .
1 . cum ne gandim :
densitatea = masa / volum
stim ca e cub, stim latura, deci aflam volumul
masa o aflam din greutate,
Greutatea = masa x g , deci masa = G : g
Greutatea unui corp atarnat de un resort determina aparitia unei forte elastice egala cu greutatea in acel resort.
Greutate corp = Forta elastica
Resortul are - initial - o lungime l ₀
Dupa ce se intinde, lungimea lui creste la o valoare l
diferenta dintre lungimea finala si lungimea " relaxata" a resortului se numeste alungire si se noteaza cu Δ l = l - l₀ si se masoara in metri .
Avem o formula ce ne spune legatura dintre forta elastica, constanta resortului si alungire
F elastica = k Δl
am stabilit mai sus ca forta elastica este egala cu greutatea corpului
G = kΔl
Greutatea corpului = 1000 N/m x 0,1 m = 100 Newton
masa corpului = G : g
G = 100 n
g = 9,8 N/kg
masa = 100 N : 9,8 N/kg = 10,204 kg
volumul cubului = latrua x latura x latura = 0,08 m x 0,08 m x 0,08 m = 0,000512 m³
densitatea corpului = masa / volum
ρ = m/V = 10,204 kg : 0,000512 m³ = 19 929, 6875 kg / m³
[ e foarte probabil ca materialul sa fie Aur ]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!