Pentru p15kg cartofi.......... 12 kg varza..........69lei
5 kg cartofi.......... 7 kg varza...........29lei |×3
_________________________________
15kg cartofi............ 12 kg varza....... 69 lei
15 kg cartofi............ 21kg varza......... 87 lei
/..................................9kg varza......... 18 lei
1 kg varza....... 18lei :9
1 kg varza....... 2 lei
12 kg varza...... 2lei×12
12 kg varza..... 24lei
15 kg cartofi..... 69lei-24
15kg cartofi...... 45 lei
1kg cartofi..... 45:15=3lei
R:3 lei 1 kg cartofi și 2lei 1 kg varza
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!