Răspuns :
Răspuns:
Sper ca te-am ajutat
Explicație pas cu pas:
1 kg. De mere =21÷6
1 kg. Mere =3,5 lei
11 kg. Mere=3,5×11
11 kg. Mere =38,5 lei
Răspuns:
[tex]38,5[/tex]
Explicație pas cu pas:
Salut! °ω°
- Rezolvăm problema cu ajutorul regulei de trei simple, deci vom nota prețul celor 11 kg de mere cu x.
6 kg ...... 21 de lei
11 kg ...... x lei
_________________
x = ( 11 kg x 21 ) / 6 kg = 38,5 lei
Concluzie : Cele 11 kg de mere costă 38,5 de lei.
Succes în continuare și o zi frumoasă!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!