Răspuns :
Răspuns:
o carte costă 12lei
un sfert este; 12÷4=3
12+3=15lei costă
Răspuns:
a) Cât costă cartea în total?
12lei + 12lei ÷ 4 = 12lei + 3 = 15 lei (costă întotal cartea)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!