👤

1. Ce cantitate de zahar trebuie adaugata la 1500 kg sirop de fructe cu concentratia initiala de zahar de 45% pentru a obtine o concentratie finala de zahar de 70%?
Dar daca siropul este supus fierberii prin care se evapora o cantitate de apa egala cu 10% din cantitatea initiala de sirop?


Răspuns :

Ce cantitate de zahar trebuie adaugata la 1500 kg sirop de fructe cu concentratia initiala de zahar de 45% pentru a obtine o concentratie finala de zahar de 70%?

ms1 = 1500 kg, c1% = 45%

ms.f = ms1 + m, cf% = 70%

cf% = md.fx100/ms.f

md1 = ms1xc1%/100 = 1500x45/100 = 675 g

md.f = md1 + m

=> 70 = (675+m)100/(1500+m)

=> m = 37500/30 = 1250 g zahar adaugat

facem proba:

md.tot = 1250+675 = 1925 g

ms.tot = 1500+675 = 2750 g

c.f% = 1925x100/2750 = 70%

Dar daca siropul este supus fierberii prin care se evapora o cantitate de apa egala cu 10% din cantitatea initiala de sirop?

ms1 = 1500 kg, c1% = 45%

m.apa.evaporata = 10ms1/100 = 1500x0,1 = 150 g

ms.2 = ms1-150 = 1500-150 = 1350 g de c=45%

c.f% = 70%

=> ms.f = ms2 + m

=> md.f = md1 + m = 675 + m

=> 70 = (675+m)100/(1350+m)

=> m = 27000/30 = 900 g zahar adaugat

facem proba:

md = 675+900 = 1575 g

ms.f = 1350 + 900 = 2250 g

=> c.f.% = 1575x100/2250 = 70%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari