👤

Ana a cumparat 9 kg de vinete si 6 kg de ardei. Ardeii au costat 12 lei. Stiind ca pretul unui kg de vinete este de doua ori mai mare decat pretul unui kg de ardei, sa se afle cat costa cele 9 kg de vinete.​