👤

Patru kg de mere costă 9,6 lei ,Cinci kg de mere de aceeasi calitate costa:
A:19,2 lei
B:10 lei
C:12 lei
D:4,8 lei


Răspuns :

Răspuns:

C: 12 lei

Explicație pas cu pas

9,6 impartit la 4 egal 2,4 lei fiecare kg

9,6 + 2,4 este 12