👤

Dacă 5 kg de fructe costă 20 RON atunci 15 kg de fructe costă​

Răspuns :

Răspuns:

60 ron

Explicație pas cu pas:

5 kg.................................20 ron

15 kg...................................x=15×20/5=3×20=60 ron

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5 kg=20 lei

1 kg= 20:5=4

1 kg =4 lei

-

15 kg x4=60 lei ( costa 15 kg )