Răspuns :
Explicație pas cu pas:
10kg=75 lei
aflăm cat costa 1kg
1kg=75:10=7,5 lei
=> 6.5kg=7,5×6,5=48,75 lei
Răspuns:
Se poate face cu regula de trei simpla
10kg mere ............. 75 lei
6.5kg mere ............ x lei
deci rezulta ca x=6.5*75/10 = 48.75 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!