Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Notam cu: x - pretul initial a unui kg de fasole
x + 10% * x = x +0,1 x = 1,1 x pretul dupa prima scumpire
1,1 x + 6% * 1,1 x = 6,996 =>
1,1 x + 0,066 x = 6,996 =>
1,166x = 6,996 / : 1,166 =>
x = 6 lei pretul initial pe un kg de fasole
pretul dupa prima scumpire 1,1 * 6 = 6,6 lei