Răspuns :
Răspuns:etilena = etena care prin aditia apei in prezenta H2SO4 formeaza etanol= alcooletilic conform reactiei CH2=CH2+ H2O=CH3-CH2-OH M CH3-CH2-OH= 2.12+6+16=46g/mol la 22,4L etena...................46g etanol X L etena.............. 600g etanol x= 22,4.600/46= 292,17Letilena
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!