👤

24 kg mere costa72 leii. cit vor costa16 kg?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

1 kg mere= 72÷24= 3 lei

16 kg mere= 16×3= 48 lei

Răspuns:

24 kg ................. 72 lei

16 kg.................... x lei

72 ÷ 24 = 3 lei (un kg)

3 × 16 = 48 lei