Răspuns :
Explicație pas cu pas:
1 kg mere= 72÷24= 3 lei
16 kg mere= 16×3= 48 lei
Răspuns:
24 kg ................. 72 lei
16 kg.................... x lei
72 ÷ 24 = 3 lei (un kg)
3 × 16 = 48 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!