👤

Compune și rezolva problema după schema propusă. 4 l ... 128 lei 8 l ... ? lei. ? lei ...64 lei ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Daca 4 l de vin costa 128 lei, cat costa 8 l? Cati litri de vin se pot cumpara cu 64 lei?

Cat costa 1 l de vin?

128 lei : 4 = 32 lei

Cat costa 8 l de vin?

32 lei x 8 = 256 lei

Cati litri de vin se pot cumpara cu 64 lei?

64 lei : 32 lei = 2 l

Răspuns:2l

Explicație pas cu pas:

4l...128 lei

8l...(128leix4l):2=256lei

xl... 64lei

x=2l