2×4=8 lei ( costă zahărul )
untul = 7 lei
2×8=16 lei ( costă iaurturile )
salam = 18 lei
12×3=36 lei ( costă chiflele )
8+7+16+18+36=85 lei ( costă cumparaturile in total )
50 lei + 50 lei = 100 lei ( are mama in total )
100-85=15 lei ( restul rămas )
da, îi ajung banii mamei pt cumparaturi si îi mai raman 15 lei.