👤


De ziua lui, Daniel vrea să consume împreună cu cei 24 de colegi și cu doamna învățătoare
prăjituri și suc. Pentru aceasta părinții au cheltuit 208 lei. Află cât costă o prăjitură și cât costă
un suc, știind că prăjitura este cu 2 lei mai scumpă decât sucul.​


Răspuns :

Răspuns:

La ziua lui Daniel sunt 24 colegi, doamna invatatoare si Daniel adica 24+1+1=26 oameni

suc               I---------I

prajitura        I---------I +2                  }     208 lei /26 persoane

                                            sau               8 lei/persoana

Avem prajituri si sucuri costa 208 lei si  trebuie sa aflam cat s-a cheltuit pe fiecare persoana

1. Cati lei se cheltuiesc pe fiecare persoana?

208:26=8 lei

2. Cat costa un suc?

(8-2):2=6:2=3 lei

3. Cat costa o prajitura?

3+2=5 lei

Verificare 26x3+26x5=26x(3+5)=26x8=208

SPER CĂ TE-AM AJUTAT! ♡

SUCCES ÎN CONTINUARE! ♡