👤

Cate grame si cate molecule reprezinta 6 moli carbonat de calciu.Se dau A calciu=14,A carbon=12,A oxigen=16

Răspuns :

Răspuns:

M,CaCO3=100g/mol

m=niuxM= 6X100g=600g

1mol.......100g.......N,A= 6,022x10²³ molecule (nr. lui Avogadro)

             600g...........N=6xN,A=36,132X10²³ molecule

 atentie : A,Ca=40

Explicație: