Răspuns :
Răspuns:
12
Explicație pas cu pas:
5 cărți.........20 lei
3 cărți.........x lei
1.Cât costă o carte?
20:5=4 lei
2.Cât costă 3 cărți?
3×4=12 lei
Cât costă o carte?
20lei:5=4lei(costă o carte)
Cât costă 3 cărți?
3x4lei=12lei(costă 3 cărți)
R:12lei(costă 3 cărți)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!