👤

1 kg de rosii costa 6 lei. Cat vor costa 350 grame de rosii?

Răspuns :

1kg= 1000g
500g rosii costa 6:2=3 lei
100g rosii costa 3:5= 0,6 lei
50g rosii costa 0,6:2= 0,3 lei
350g rosii costa 0,6 • 3 + 0,3= 2,1 lei
1000 g - 6 lei
350 g - x lei

X= (350 *6)/1000
X= 2,1 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari