Răspuns :
Răspuns:
4×7,2lei=28,8lei (caiete)
50lei-28,8lei=21,2lei (8 pixuri)
21,2 lei:8=2,65lei (1 pix)
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Ana are 50 de lei
1 caiet=7,2lei => 7,2*4=28,8 lei => 4 caiete costă 28,8 lei
50-28,8=21,2 lei => i-au rămas 21,2 lei după ce a cumpărat 4 caiete
21,2 lei=8 pixuri => 1 pix=21,2 lei ÷8 => 1 pix costă 2,65 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!