👤

8 kg de struguri costă 4,8 ron.Cât vor costa 2 kg de struguri de acelaşi fel?​

Răspuns :

4,8:8=0,6 lei ( costa 1 kg de struguri )

0,6×2=1,2 lei ( costa 2 kg de struguri )

4,8:8=0,6lei (costa un kg de struguri)

2×0,6=1,2lei (costa 2 kg de struguri)