👤

Cinci kilograme de mere costa 15 lei . Cat costa 8 kg de mere?



Dau coroana:)


Răspuns :

Răspuns:

cat costa un kg de mere?

15:5=3 lei

cat costa 8 kg de mere?

8·3=24 lei

Răspuns:

15:5=3 lei costa in Kg de mere. 8×3=24 lei costa 8 Kg de mere