👤

Câte kilograme de mere putem cumpăra cu 10 lei Știind că 3 kg mere costă 6 lei. Va rog frumos dau coroana!​

Răspuns :

Răspuns:

3 kg mere........... 6 lei

x kg mere........... 10 lei

3/x=6/10

6*x=3*10

6x=30

x=30/6

x=5 kg

Deci, cu 10 lei putem cumpăra 5 kg de mere