Răspuns :
Răspuns:
5lei×3=15lei(caietele)
5lei×9=45lei(pixurile)
14515leilei=60lei(cati bani trebuia sa plateasca)
60lei:6=10lei(bani primiți de la mama lui)
R:10lei
Răspuns:
Mama i-a dat 10 lei
Explicație pas cu pas:
Pe 3 caiete am plătit 15 lei, pe 5 picuri am plătit 45 lei , în total 60 lei- mama i-a dat de 6 ori mai puțin 60÷6=10
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!