👤


7 kg de nuci costă 77 lei Cat costă 14 kg? Dar 70kg ?
Dar 89 kg?​


Răspuns :

Răspuns:

7kg nuci...........77 lei

1kg nuci.............77:7=11 lei

14kg nuci...........11•14=154 lei

70kg nuci.........70•11=770 lei

89kg nuci........89•11=979 lei

Explicație:

pentru a afla cât costă un kg de nuci, vom împărți pe 77 la 7, și ne va da rezultatul 11. Apoi, pt a afla restul măsurile vi împărți fiecare număr în parte cu 11.

Succes :)))