Răspuns:
7kg nuci...........77 lei
1kg nuci.............77:7=11 lei
14kg nuci...........11•14=154 lei
70kg nuci.........70•11=770 lei
89kg nuci........89•11=979 lei
Explicație:
pentru a afla cât costă un kg de nuci, vom împărți pe 77 la 7, și ne va da rezultatul 11. Apoi, pt a afla restul măsurile vi împărți fiecare număr în parte cu 11.
Succes :)))