Va rog ajutați mă dau coroana

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5,6 kg struguri costă 75,6 lei
12 kg struguri = ? lei
75,6 lei:5,6kg = 756:56 = 13,5
1 kg struguri costă 13,5 lei ⇒ 12 kg · 13,5 lei = 162 lei