👤

daca 4kg de mere costa 16 lei atunci 3kg de mere costa​

Răspuns :

Răspuns:

16lei:4kg=4 lei costa un kg

4lei*3kg=12lei costa 3 kg

Răspuns:

16:4=4(lei kg)

4×3=12(lei 3 kg)

sau

16:4=4(lei kg)

16-4=12(lei 3 kg)