👤

Daca 5 kg de făină costa 85 de lei atunci 2 kg de făină cat costa?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

85 : 5 = 17 lei costa 1 kg de faina

17 x 2 = 34 lei costa 2 kg de faina

Răspuns:

34

Explicație pas cu pas:

5 kg..............85lei

2 kg..............x lei

1.Cât costă 1 kg de făină?

85:5=17 lei

2.Cât costă 2 kg de făină?

2×17=34 lei