👤

rezolvați problemele prin metoda reducerii la unitate și arătați schema Ion a cumpărat 26 de caiete de matematică și 22 caiete de dictando la acelasi preț A achitat Cumpărătura cu o bancnotă de 100 lei și a primit rest 4 lei Cât costă un caiet​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Suma platita = Bancnota primita - rest

100-4=96 lei platiti

Caiete cumparate = 26+22=48 caiete

( le putem aduna doar daca au acelasi pret  unitar)

48 caiete .........................96 lei

1 caiet ............................... x lei

96 lei : 48 =2 lei / caiet

succes