👤

2 kg de pere au acelasi pret ca 3 kg de mere. Cu 27 de lei sau cumpărat 6 kg pere.cat costa un kilogram de mere?​

Răspuns :

Răspuns:

un kilogram de mere costă 3 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg pere ..............3 kg mere

6 kg pere ..............9 kg mere

27 lei : 9 = 3 lei costa 1 kg de mere