1. Daca 3 cuburi costa 105 lei, atunci vom împarti la 3
105:3=35
Iar acum inmultim cu 6
35•6=210
R:6 cuburi Rubik costa 210 lei
Ex 2
3 muncitori...........10 zile
5 muncitori............? Zile
__________________
Sincer, nu am mai facut de mult probleme de genul deoarece acum la mate facem multa geometrie, dar iti pot spune ca noi la clasa, deobicei le rezolvam prin metoda de mai sus.
Mult succes!