4 kg mere.......... 1 kg pere....... 24 lei ×2
6 kg mere........... 1 kg pere....... 30 lei ×2
Facem înmulțirea numerelor:
8 kg mere...........2 kg pere.......48 lei
12 kg mere ..........2 kg pere......60 lei
Facem scăderea numerelor:
4 kg mere............/...................28 lei
Aflăm cât costa merele:
28:4= 7 lei(kg de mere)
Aflăm cât costa perele:
7×2=14 lei(2 kg de pere)
14:2=7 lei(kg de pere)
Sper că te-am ajutat!