👤


8Ştiind că 6 kg de piersici costă 36 de lei, tot atât cât 9 kg de mere, să se afle cât costă 1 kg de
piersici și cât costă 1 kg de mere?.Metoda comparației​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80

6 kg piersici=9 kg mere= 36 lei ceea ce înseamnă că:

1 kg de piersici= 36:4=9 lei

1 kg de mere=36:9=4 lei