👤




Opt kg de mere costă 24 de lei, adică tot atât cât 4 kg de lămâi. Cât costa 1kg de lămâie Dau 100 puncte


Răspuns :

8 kg mere=24 lei

4 kg lămâi=24 lei

1 kg lămâi=24:4=6 lei

Răspuns:

6 lei

Explicație pas cu pas:

8 kg mere =4 kg lămâi /:4

2 kg mere =1kg lămâi

24 :8 =3 lei costă 1 kg de mere

2 ×3 =6 lei costă 1 kg de lămâi

Sau

24 :4 =6 lei 1 kg de lămâi