👤

daca 3kg de mere si 9 kg de rosii costa in total 81 lei,sa se afle cat costa 2kg de mere su 6 kg rosii in total

Răspuns :

Răspuns:

54 lei

Explicație pas cu pas:

putem afla cât costă 1kg de mere și 3 kg de roșii în total: 81lei:3=27 lei

acum înmulțim cu 2 că să aflăm 2kg de mere și 6 de roșii: 27*2=54lei