Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Problema
Un țăran a vândut două gâște și trei rațe cu 295 lei ( RON). Altă dată, vânzând la acelasi preț a primit pentru trei gâşte și cinci rațe 475 lei. Care este prețul unei gâşte ? Dar al unei rațe?
- Metoda comparației
2 gâște .............. 3 rațe .......... 295 lei l × 3
3 gâște .............. 5 rațe .......... 475 lei l × 2
___________________________________
6 gâște ........... 10 rațe ........... 950 lei ( 475×2)
6 gâște .......... 9 rațe ........... 885 lei ( 295×3)
______________________________________ scad relațiile
/ o rață costă 65 lei ( 950 lei - 885 )
Din relația: 2 gâște .............. 3 rațe .......... 295 lei, aflăm cât costă o găscă:
Cât costă o gâscă?
( 295 - 3×65) : 2 = ( 295 - 195) : 2 = 100 : 2 = 50 lei costă o gâscă
Verific:
2 × 50 + 3 × 65 = 100 + 195 = 295 Ron costă două găște și trei rațe
#copaceibrainly
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!