👤

Calculeaza concentratia a 160g de solutie, daca prin evaporarea apei se obtin 60 g sare de
bucatarie.​


Răspuns :

Răspuns:

ms=160g

md=60g

C=?

C=md×100/ms=60×100/160=37,5%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari