👤

1. Observă imaginea de mai jos și încercuiește răspunsul corect.
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
1 kg
20 lei
? lei
d) 11 lei.
b) 10 lei;
a) 15 lei;
c) 12 lei;
Pentru 3 kg de portocale se plătesc:


Răspuns :

Răspuns:

1 kg + 1 kg + 1 kg + 1 kg + 1 kg + 1 kg + 1 kg + 1 kg =>

=> 8 × 1 kg = 20 lei |:8

=> 1 kg = 2,50 lei

Deci: 3 kg = ? lei

=> 3 × 2,50 = 7 lei

Explicație:

A kg + A kg = B ei

2 × A kg = B lei

Pentru a afla un kilogram împărțim suma la totalul de kilograme adică:

=> B lei : 2 × A kg

=> B lei : 2 = A kg

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari