👤

citește afirmațiile de mai jos și scrie în căsuță alăturată A, dacă aceasta este adevărată sau F, dacă este falsă.

dacă 3kg de zahăr costă 9 lei, atunci 1kg de zahăr costă 3 lei.

Cu 10 lei cumpăr două înghețate la fel, fără să mai primesc rest. Atunci pentru o înghețată am plătit 4 lei.

4 ciocolate cu lapte, de același fel, cântăresc 800 de grame. O singură ciocolată cântărește 150 de grame.


Răspuns :

Raspunsul este:

1. A

2. F

3. F

Răspuns:

A

F

F

Explicații:

a)(nu știu cum să explic)

b)Fiecare înghețată costă 5 lei deci e greșit

c)total se fac 600 grame deci este greșit pt că nu ajunge la suma de 800 grame

Sper că te am ajutat!!!

Succes!!!

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari