Răspuns :
pai impartind pe 15 la 5 obtii pretul unui kilogram
15:5=3=> 1kg=3 lei
3kg vor fi: 3×3=9 lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
15 lei : 5 = 3 lei (atât costă un kg)
3 kilograme vor costa 3 x 3 = 9 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!