👤

5 kg de mere costa 15 lei . Cat costa 3 kg ?

Răspuns :

pai impartind pe 15 la 5 obtii pretul unui kilogram

15:5=3=> 1kg=3 lei

3kg vor fi: 3×3=9 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

15 lei : 5 = 3 lei (atât costă un kg)

3 kilograme vor costa 3 x 3 = 9 lei