Răspuns :
Răspuns:
Metoda comparatiei
2 kg de mere ......... 4 kg de pere .........28 lei l x 5
5 kg de mere ......... 3 kg de pere..........35 lei l x 2
__________________________________ egalizez numarul kg de mere
10 kg de mere ..........20 kg de pere ........140 lei
10 kg de mere .............6 kg de pere ..........70 lei
__________________________________ → scad relatiile
/ 14 kg de pere ............70 de lei
70 lei : 14 = 5 lei costa un kg de pere
28 lei - 4 x 5 lei = 28 - 20 = 8 lei costa 2 kg de mere
8 lei : 2 = 4 lei costa un kg de mere
Verific: 5 x 4 lei + 3 x 5 lei = 20 lei + 15 lei = 35 lei costa 5 kg de mere si 3 kg de pere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!