Răspuns:
3p.......7m.......49lei I·2
2p........4m.......30lei I·3
6p............14m.........98lei -
6p............12m..........90lei
------------------------------------------
/ 2m=8=>m=8:2=>m=4 lei costa un kg de mere
3p+7·4=49
3p=49-28
p=21:3=>p=7 lei costa un kg de piersici