👤

B Creează şi rezolvă probleme dupa acheme:
a) 1 kg ... ? lei
4 kg ... 40 lei
40 kg ... (?)lei ​


Răspuns :

1 kg= 40:4= 10 lei
=> 40 kg= 10*40=400 lei

Baftă!

4 kg....40 lei

1 kg.....40:4=10 lei

40 kg .... 10×40=400 lei