Răspuns :
Răspuns:
4kg mere ........10 lei
9kg mere......x lei
4/9=10/x
x=9•10/4=90/4=22,5 lei
.
/ --> linie de fracție
.
Succes!
Trebuie sa aflam cat este un kg de mere.
10:4=2,5
Acum sa aflam cele 9 kg de mere.
2,5x9=22,5
10:4=2,5
Acum sa aflam cele 9 kg de mere.
2,5x9=22,5
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!