👤

4 kg de mere costă 10 lei Cât costă 9 kg de mere​

Răspuns :

Răspuns:

4kg mere ........10 lei

9kg mere......x lei

4/9=10/x

x=9•10/4=90/4=22,5 lei

.

/ --> linie de fracție

.

Succes!

Trebuie sa aflam cat este un kg de mere.
10:4=2,5

Acum sa aflam cele 9 kg de mere.

2,5x9=22,5